سود پرک کرمانشاه که در هنگام لمس داغ است

سپس سود سوزآور با سوزاندن به دست می آید (به زیر مراجعه کنید). در سال 1791، نیکلاس لبلانک شیمیدان، فرآیندی را برای به دست آوردن کربنات سدیم از آب دریا اختراع کرد، فرآیندی که در سال 1861 توسط فرآیند Solvay (توسط ارنست سولوای) جایگزین شد.

این فرآیندها امکان کاهش هزینه های تولید نوشابه را فراهم می کند. در پایان 19 امقرن حاضر ظهور الکتریسیته امکان تولید مستقیم سودا را با الکترولیز محلول کلرید سدیم فراهم می کند.

در حال حاضر 99 درصد سود پرک کرمانشاه تولید شده منشأ الکتروشیمیایی دارد.

 

قرص سودا
الکترولیز آب نمک (آب اشباع شده با نمک)
سودا از الکترولیز سدیم کلرید NaCl به دست می آید.

سودا در حال حاضر عمدتاً از طریق الکترولیز جیوه (آند: تیتانیوم، کاتد: جیوه) به دست می آید. این عملیات همزمان کلر ، سودا و هیدروژن تولید می کند. اما جیوه یک فلز سنگین مضر به دلیل تجمع زیستی و همچنین در دوزهای پایین است، بیشتر زمانی که توسط باکتری ها به تک یا دی متیل جیوه تبدیل می شود.

فرار و تجزیه ناپذیر است و با افزایش در همه دریاها به راحتی از سد ریه ها که آن را به یکی از آلاینده های اصلی محیطی تبدیل می کند عبور می کند. به همین دلیل است که این روند تا سال 2020 ناپدید می شود و جایگزین می شود الکترولیزهای غشایی لازم] .

فرآیند دیگری نیز وجود دارد: الکترولیز دیافراگمی که شامل آزبست بود و از اواخر دهه 1990 در فرانسه با یک ماده کامپوزیت جایگزین شد.

از کربنات سدیم
این تکنیک در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت. هنوز هم در آمریکای شمالی که ذخایر طبیعی کربنات سدیم وجود دارد استفاده می شود . افزودن آهک (ماده) به کربنات سدیم است. ما از سوزاندن یا سوزاندن صحبت می کنیم . واکنش نوشته شده است:
Na 2 CO 3 + Ca (OH) 2 → CaCO 3 + 2 NaOH

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.